Πραγματοποιώντας την κορυφαία του εμφάνιση στα φιλικά της φετινής προετοιμασίας, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου δείχνει έτοιμη για τα προκριματικά του BCL.

Έχοντας τον Τεράν Πέτεγουεϊ σε πρωταγωνιστικό ρόλο και τον Τζος Χάγκινς να… ακολουθεί στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» επιβλήθηκαν με μεγάλη άνεση του Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 87-58. Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί και στις δύο πλευρές του παρκέ πιέζοντας πολύ στην άμυνα και σκοράροντας από περιφέρεια και ρακέτα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο και το +7 (25-18) οι γηπεδούχοι… ανέβασαν ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο στο 47-27. Η ομάδα του κόουτς Βετούλα δεν κατάφερε να «ξαναμπεί» στο ματς στο δεύτερο μέρος. Ο Χάγκινς «πήρε φωτιά» πετυχαίνοντας 18 πόντους ενώ παράλληλα «στραγγάλισε» τους αντιπάλους του στην άμυνα.

Πλέον οι Περιστεριώτες προετοιμάζονται για τα προκριματικά του Basketball Champions League που θα διεξαχθούν στο «Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου».

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-27, 65-43, 87-58.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Χάγκινς 18 (3 τριπ.), Πέτεγουεϊ 17 (1 τριπ.), Κατσίβελης 4, Χρυσικόπουλος 8 (2 τριπ.), Μπράουν 9, ΜακΚρί 11 (1 τριπ.), Μίλερ 2, Μορέιρα 9, Τόλα 2, Μωραΐτης 7 (2 τριπ.), Μανιάς, Ζούγρης.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Κόλεμαν 11, Μοντγκόμερι, Μπάρφιλντ 15 (2 τριπ.), Τσιακμάς 3, Τσαλμπούρης 13 (1 τριπ.), Διαμαντάκος, Δίπλαρος 2, Παπαφωτίου, Μολφέτας, Μπαζίνας 5 (1 τριπ.), ΜακΛάφλιν 6, Κογιώνης, Ντέιβις 3.