Την δεύτερη νίκη της στον Β’ όμιλο του δεύτερου προκριματικού γύρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγύρισε η Εθνική Ελλάδας που επικράτησε με 72-71 της Τουρκίας στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Οι δύο ομάδες, θα αναμετρηθούν εκ νέου της Δευτέρα (28/2) στην Τουρκία για την 4η αγωνιστική.

Το ματς

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στην επίθεση. Με ένα τρίποντο του Μωραΐτη και ένα κάρφωμα του Αγραβάνη, η Εθνική μας προηγήθηκε με 5-4 πριν την συμπλήρωση τριών λεπτών στο ματς. Η Τουρκία ωστόσο, με 8 συνεχόμενους πόντους του Μαχμούτογλου κατάφερε να προηγηθεί στο 5′ με 7-12. Με βολές του Αγραβάνη και δύο θεαματικά καρφώματα(ένα του Παπαγιάννη και ένα του Καλαϊτζάκη) η Ελλάδα προσπέρασε με 13-12, 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. To δεκάλεπτο έκλεισε με την Τουρκία να σημειώνει δύο τρίποντα (το ένα με την λήξη πίσω από το κέντρο) και να προηγείται με 13-20.

Με τρίποντο ξεκίνησε η Τουρκία το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Γκεγίκ, παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 13-23. Η Εθνική μας με τους Μουράτο και Πρίντεζη να σκοράρουν «έτρεξε» ένα 4-0 σερί και μείωσε στους 6, 17-23. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με την Ελλάδα που κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι, 22-24 με τρίποντο του Πρίντεζη, 7,32′ για το τέλος του ημιχρόνου. Η Τουρκία, παρά την πίεση της Εθνικής στην άμυνα, με μεγάλα καλάθια των Μαχμούτογλου και Οζντεμίρογλου προηγήθηκε και πάλι με 4, 26-30 στο 17′. Η Ελλάδα όμως, με την πιεστική της άμυνα και τον Σλούκα να βάζει διαδοχικά τρίποντα «έτρεξε» ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε με 7, 37-30 1,13΄για την λήξη του ημιχρόνου.

Με προσωπικό ρεσιτάλ του Δημήτρη Αγραβάνη που έβαλε 7 πόντους και ένα καλάθι του Παπαγιάννη, η Εθνική προηγήθηκε με 15, 49-34 στο 22′. Με 5 πόντους του Μπιρσέν και 4 του Σαβάς η Τουρκία μείωσε στους 9, 52-43 στο 25′. Η διαφορά αντί να αυξάνεται, μειωνόταν μιας και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό. Με τρίποντο του Μαχμούτογλου και 2 βολές του Οζντεμίρογλου μείωσαν στους 6, 54-48, 3,51′ για το τέλος της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο επικίνδυνο για την Εθνική, αφού ο Λάρκιν μπήκε στην εξίσωση και με διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισε σε 56-56 1,38′ για το τέλος. Στο 30′ το σκορ ήταν 60-56 για την Ελλάδα.

«Παρών» φώναξε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βασίλης Μουράτος που με 6 συνεχόμενους πόντους ανέβασε και πάλι στο διψήφιο την διαφορά για την Ελλάδα, 66-56 στο 32′. Με δύο τρίποντα «μαχαιριές» του Μαχμούτογλου και 5 βολές (3 του Γκεγίκ και 2 του Ολουμπάι οι Τούρκοι προσπέρασαν, 66-67 στο 37′. Η Εθνική είχε κολλήσει επιθετικά για πάνω από 5 αγωνιστικά λεπτά, που βρήκε σκορ μόνο με τον Παπαγιάννη, πράγμα που δεν ήταν αρκετό με την Τουρκία να διατηρεί τα ηνία. Με φάουλ, στα 3» πριν το τέλος του ματς ο Παπανικολάου πήγε στην «γραμμή της φιλανθρωπίας» διαμόρφωσε το 72-71 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε – Γιασεβίτσιους – Αουνκρόγκερς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτνεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ 1.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΜΑΣ