Οι Μιλγουόκι Μπακς ανεβάζουν «στροφές» σιγά σιγά και χθες τα ξημερώματα πανηγύρισαν την πέμπτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους, αυτή τη φορά απέναντι στους Ντιτρόιτ Πίστονς, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 114-93.

Ο «Greak Freak» ήταν συγκλονιστικός σε άλλη μια αναμέτρηση, μετρώντας 33 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι Θανάσης Αντετοκούνμπο και Γιώργος Καλαϊτζάκης έμειναν άποντοι, καθώς αγωνίστηκαν μόλις 2 λεπτά.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος του αγώνα, τα «Ελάφια» κυριάρχησαν από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος τελείωσε το ματς με 33 πόντους, έχοντας 11/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/10 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και υπέπεσε σε 1 λάθος. Όλα αυτά σε 31 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μπόμπι Πόρτις, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους με 4/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές, ενώ πρόσθεσε και 10 ριμπάουντ στον καμβά του.

Από την άλλη πλευρά, για τους Πίστονς ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Λάιλς, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη οι Μπακς ανέβηκαν στο 11-8, ενώ η ομάδα του Ντιτρόιτ έπεσε στο 4-14.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-26, 64-52, 88-74, 114-93

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 11 (1), Γιάννης Αντετοκούνμπο 33 (1), Πόρτις 28 (6), Άλεν 3 (1), Χόλιντεϊ 22 (3), Χιλ 4, Κόνατον 11 (3), Χουντ, Νουόρα 2, Μαμουκελασβίλι, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Ρόμπινσον, Καλαϊτζάκης.

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Μπέι 13 (3), Γκραντ 13 (1), Γκάρζα 6, Τζόσεφ, Κάνινχαμ 9 (2), Φρανκ Τζάκσον 6, Ντιάλο 6, Λάιλς 19 (2), Τζος Τζάκσον 9 (1), Λι 12 (2), ΜακΓκρούντερ.