Σπουδαία πρόκριση για την ΑΕΚ στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Με οκτώ παίκτες στην σύνθεση της η «Ένωση» κέρδισε το Περιστέρι στα Λιόσια με 90-77 και θα βρεθεί στις 18 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-2 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά το Περιστέρι απάντησε με σερί 12-0 και ξέφυγε με +8 (6-14 στο 6’). Την ίδια ώρα, η Ένωση μπλόκαρε επιθετικά και έμεινε άποντη για περίπου 4 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό και με οδηγούς τους Κόζι και Γκρέι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +6 (15-21).
Η ομάδα των δυτικών προαστίων μπήκε… φουριόζα στο 2ο δεκάλεπτο και με τον ΜακΚρι να εκτελεί, ξέφυγε με +13 (15-28 στο 12’).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ψαλίδισαν τη διαφορά με σερί 6-0 (21-28). Κάπου εκεί οι παίκτες του Τόμιτς κυριεύτηκαν από νευρικότητα κι έδωσαν τη δυνατότητα στον «Δικέφαλο» να φτάσει στην ανατροπή του σκηνικού με επιμέρους σκορ 19-6 (40-39 στο 18’). Με τους Γκρίφιν, Ανγκόλα και Χάμερ να είναι ασταμάτητοι, η ομάδα του Δέδα έκλεισε το ημίχρονο με +3 (48-45).

Με πείσμα στο ξεκίνημα του β’ μέρους, η ΑΕΚ πήγε και στο +8 (58-50), κράτησε το προβάδισμα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο και είχε τις απαντήσεις κάθε φορά που το Περιστέρι έψαχνε ένα μικρό ξέσπασμα για να γυρίσει στο ματς. Το 68-65 στο 30′ άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα, με τα φάουλ πολλά και την φθορά των κιτρινόμαυρων σημαντική, αλλά και την ανωτερότητά τους ξεκάθαρη. Το 79-67 στο 34′ τους έδινε πια ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, ο Χρυσικόπουλος απάντησε με πέντε σερί πόντους για να μαζέψει τη διαφορά στους επτά, χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 48-45, 68-65, 90-77

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 9 (2), Πετρόπουλος 3 (1), Ανγκόλα 31 (6/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 10/13 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Φιλιππάκος 2, Παππάς 13 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκρίφιν 17 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Καρλής, Χάμερ 15 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): ΜακΚρί 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόζι 13 (2), Πέτεγουεϊ 4, Χρηστίδης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές), Χρυσικόπουλος 10 (2), Κατσίβελης 4, Μπράουν 9 (4/7 δίποντα, 1/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Σαλούστρος 4, Γκρέι 10 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Μίλερ 1