Νότιος Όμιλος

Ο Παναθηναϊκός Β’ νίκησε (1-0) την ΑΕΚ B’ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι του Β’ ομίλου της Super League 2. Το γκολ που διαμόρφωσε τις αποστάσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες, σημείωσε (79’) με σουτ ο Τσιριγώτης (είχε περάσει σαν αλλαγή στο 59’ αντί του Μαραθωνίτη). Ο «Δικέφαλος», που συμπλήρωσε τέσσερα ματς χωρίς νίκη, είχε καλύτερη στιγμή του στο 84’, όταν το σουτ του Γούση…σταμάτησε στο δοκάρι του Χριστογεώργου.

Πανηγυρίζοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (21′ Συμελίδης, 27′ Κωνσταντινίδης, 65′ Λινάρδος, 89′ Μυτίδης) ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός νίκησε εύκολα (4-0) το Διαγόρα.

Έτσι (έχοντας πάντα δύο αγώνες περισσότερους)κατάφερε να ξεφύγει τέσσερις βαθμούς από την Καλλιθέα, η οποία γνώρισε απρόσμενη ήττα (1-2) από την Ιεράπετρα, μειώνοντας μάλιστα-και διαμορφώνοντας- το τελικό σκορ στς καθυστερήσεις (95′) με κεφαλιά του Μουνιέ.

Χωρίς νικητή (2-2) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στην Κρήτη, ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Χανιά, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν και να κλείνουν το σκορ (9′Αρναούτογλου,90′ Κόρτσαμ) και τους Χανιώτες να σκοράρουν με Κόλα (48’) και Ζιούλη (77’).

Η Κηφισιά έμεινε για τρίτο στη σειρά αγώνα χωρίς νίκη, ολοκληρώνοντας χωρίς σκορ το παιχνίδι της με τον Καραϊσκάκη Άρτας, ενώ η φορμαρισμένη Επισκοπή κέρδισε και τον Εργοτέλη (1-0) με γκολ του Νταρζίσιο (72′).

Έκπληξη από τον Αστέρα Βλαχιώτη, που κέρδισε (1-0) στη Ρόδο, με κεφαλιά του Φουρλάνου (43′), υπερασπίζοντας την προσπάθεια παραμονής.

Το γκολ-φάουλ του Αρναρέλλη στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, επέτρεψε στο Αιγάλεω να μαζέψει τους τρεις βαθμούς στην αναμέτρησή του με την ουραγό Ζάκυνθο (2-1). Το σκορ είχε ανοίξει (37’) με κεφαλιά ο Δημητριάδης, πριν ισοφαρίσει-προσωρινά (57’) -, με πέναλτι ο Τσιμέλι.

Βόρειος Όμιλος

Με γκολ συνδύασε ο Κώστας Φορτούνης την επανεμφάνισή του στους αγωνιστικούς χώρους, περίπου 7,5 μήνες μετά τη ρήξη χιαστού που υπέστη κατά την καλοκαιρινή προετοιμασία του Ολυμπιακού.

Ο διεθνής μέσος έπαιξε για ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση της Β΄ ομάδας των “ερυθρολεύκων” με τα Τρίκαλα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 2, και σκόραρε στο 25ο λεπτό, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη των Πειραιωτών με 2-0 (το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Αποστολόπουλος).

Η Βέροια χάρη σε γκολ του Γιακουμάκη στο 53΄ ξεπέρασε με 1-0 το εμπόδιο της Νίκης Βόλου και παραμένει στην κορυφή του Α΄ ομίλου, με διαφορά έξι βαθμών από την ΑΕΛ. Η τελευταία επικράτησε στη Φιλιππούπολη 2-0 του γειτονικού Απόλλωνα Λάρισας, με τον Ογκμποε να πετυχαίνει και τα δύο γκολ μέσα σε ένα τετράλεπτο (61΄-64΄).

Ο ΠΑΟΚ Β΄ συνέχισε την ανοδική πορεία του, νικώντας 2-1 στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με τέρματα των Παναγιώτου και Σμυρλή (ο Εππάς είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους).

Ενα γκολ του Λαρέα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε στην Αναγέννηση Καρδίτσας τη νίκη με 1-0 επί της Καβάλας, ενώ ο Ηρακλής συνέτριψε 4-0 τον Ολυμπιακό Βόλου.

Ο Θεσπρωτός επιβλήθηκε 3-0 στην Κατερίνη του Πιερικού και τον… βύθισε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Απόλλωνα Πόντου με τον Αλμωπό Αριδαίας.