Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στα Άνω Λιόσια, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία ανατροπή και να επικρατήσει με 80-74 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην Basket League.

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα στο κρίσιμο σημείο, οι Πειραιώτες κατάφεραν να κάνουν μια σπουδαία ανατροπή από το-16 και να πάρουν το «ροζ φύλλο αγώνα» στο ντέρμπι. Με αυτή τη νίκη, παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας ρεκόρ 11-1, ενώ από την άλλη μεριά, η Ένωση υποχώρησε στο 6-7.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν πιο ζεστά στο παρκέ έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη και Ζαν-Σαρλ. Στη συνέχεια, η Ένωση αντέδρασε με καλάθι του Φλιώνη πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-9. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Λούντζη να μειώνει σε 15-12 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας».

2ο δεκάλεπτο

Οι δυο ομάδες ανέβασαν απόδοση στο επιθετικό τους κομμάτι, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν ελαφρώς το «πάνω χέρι» στο σκοράρισμα. Με το πέρασμα των πρώτων πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 6 πόντους (28-22) χάρη σε ενέργεια του Ράουτινς. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Λιβιό Ζαν-Σαρλ, αλλά το πρώτο μέρος του ματς ολοκληρώθηκε με ένα μικρό «ξέσπασμα» της «Βασίλισσας». Οι βολές του Χάμερ διαμόρφωσαν το 35-27 για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, χάρη σε δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Κολόμ και Ράουτινς, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (41-29). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και με τρίποντο του Κουζέλογλου, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 15 πόντους (49-34). Ο Ράουτινς εξακολούθησε σε όλη την τρίτη περίοδο να είναι ζεστός πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο του Γουόκαπ και δύο προσπάθειες του Μάρτινς, το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε στους 8 πόντους (58-50), δημιουργώντας και πάλι ένα ντέρμπι.

4ο δεκάλεπτο

Με κύριο εκφραστή των επιθέσεών του τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 11-0 παίρνοντας τα ηνία του σκορ (58-61) σε ένα κομβικό χρονικά σημείο για την έκβαση της αναμέτρησης. Η Ένωση «έσφιξε» την άμυνά της, ωστόσο περίπου 2 λεπτά πριν από τη λήξη και μετά από επιθετική «ξηρασία», ο Έισι ευστόχησε σε καθοριστικό σουτ τριών πόντων και ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (65-70) υπέρ των φιλοξενουμένων. Στην επόμενη φάση, ο Χάμερ υπέπεσε σε λάθος και ο Κώστας Σλούκας τον «τιμώρησε» με σουτ τριών πόντων (65-73). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να υπερασπιστούν τον προβάδισμά τους και να φτάσουν σε μια σπουδαία ανατροπή, επικρατώντας με 80-74 στα Άνω Λιόσια.

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές ξεχώρισε σήμερα ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος έφτασε και στο double-double μετρώντας 23 πόντους και 11 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Χασάν Μάρτιν, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν καθοριστικός, προσθέτοντας 13 πόντους.

Στον αντίποδα, για την ΑΕΚ ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Άντι Ράουτινς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους, ευστοχώντας 7 φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Ίαν Χάμερ, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κίνο Κολόμ σταμάτησε στους 11 πόντους, τα 5 ριμπάουντ και τις 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80