Το 5/5 έκανε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ζενίτ, νικώντας την με 84-58. Μετά τα δύο πρώτα θετικά αποτελέσματα, η Μονακό ηττήθηκε για τρίτη συνεχή φορά, με 66-78 από την Μπασκόνια στην Ισπανία. Το αντίθετο έπραξαν οι Βάσκοι, που σημείωσαν την τρίτη τους σερί νίκη, μετά τις δύο ήττες στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Παρόμοιο σκηνικό και για την Άλμπα Βερολίνου, η οποία έκανε τη δεύτερη σερί νίκη της, κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, με 78-63 στο Βελιγράδι.

Αναλυτικά:

Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα Βερολίνου 63-78

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση σημείωσαν οι Γερμανοί, εκμεταλλευόμενοι την κάκιστη επιθετική βραδιά την οποία είχαν οι γηπεδούχοι (42% εντός πεδιάς με 25/59 και 24% στα τρίποντα με 6/25). Μετά την πολύ χαμηλή σε σκορ, πρώτη περίοδο (10-12), η Άλμπα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 16-2 και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +13.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, παρά μόνο τις δύο φορές που ο Ερυθρός κατάφερε να μειώσει στους εννέα, στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι οι φιλοξενούμενοι, με κορυφαίο τον Λο (17π.), έφυγαν με το «διπλό» από την «Stark Arena» του Βελιγραδίου.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78

Μπασκόνια – Μονακό 78-66

Σε ένα… τρομακτικό άστοχο παιχνίδι από την περιφέρεια (20% με 4/20 για Μπασκόνια, έναντι 11% με 3/26 για Μονακό), οι Ισπανοί σημείωσαν την τρίτη του σερί νίκη στη διοργάνωση και βρίσκονται πλέον μια ανάσα από την οκτάδα των πλέι-οφ.

Κρατώντας τη Μονακό στους 26 συνολικά πόντους στο δεύτερο μέρος, η Μπασκόνια πήρε διαφορά 18 πόντων λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Μονεγάσκοι πλησίασαν στους έξι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως ο Φοντέκιο, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 7 «σκουπίδια», φρόντισε να ξανανέβει η διαφορά σε διψήφιο, για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο «ροζ φύλλο αγώνα».

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 60-46, 78-66

Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 84-58

Για μία μονάχα περίοδο έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο οι Ρώσοι, κόντρα στους «μπλαουγκράνα». Με επιμέρους σκορ 24-8 στη δεύτερη περίοδο και 22-14 στην τρίτη, η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους, έφτασε στην άνετη επικράτηση επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και διατήρησε το αήττητο μετά από πέντε αγωνιστικές, σκαρφαλώνοντας παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν ο Μίροτις με 20 πόντους, ενώ η απογοητευτική επιθετικά, ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, δεν είχε ούτε ένα παίκτη, με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58

Πηγή φωτογραφίας: euroleague.net

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ