Ούτε στην Λετονία κατάφερε να κερδίσει η ΑΕΚ. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα, γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα στην διοργάνωση με 92-76 από την Ρίγα και παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από 3 αγωνιστικές στο Basketball Champions League. Πλέον, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την «Ένωση» για να προκριθεί.

Η πρώτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Ράιλι, με τον Αμερικανό γκαρντ της Ρίγα να κάνει… πάρτι στο παρκέ, έχοντας 11 πόντους, με την άμυνα της ΑΕΚ να ψάχνεται στο γήπεδο, δεχόμενη 27 πόντους και  5 τρίποντα. Η «Ενωση» είχε να αντιπαρατάξει μόνο τον Ανγκόλα, που είχε 5 πόντους, και τίποτα άλλο.

Η Ρίγα πήρε το προβάδισμα από νωρίς στο ματς, ξεφεύγοντας με +7 (12-5) στο 5′, με τη διαφορά στη συνέχεια, χάρη και στην εντυπωσιακή ευστοχία των Λετονών, να φτάνει και το +13 (23-10) στο 8′ και την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους στη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς, το +14 (27-13).

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε διψήφιο αριθμό, αλλά την ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Παππά, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10 πόντους, να κρατάει ζωντανή την «Ένωση», που όμως συνέχισε να παρουσιάζεται κακή στην άμυνα.

Η Ρίγα προηγήθηκε με 30-15 στο 11′, με τους «κιτρινόμαυρους» χάρη τις προσωπικές ενέργειες του Παππά να μειώνουν σε 39-27 στο 15′ και να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 18′ (41-32) με τρίποντο του Πετρόπουλου μετά από αρκετή ώρα, αλλά τους Λετονούς στη συνέχεια να επαναφέρουν το ματς πάνω από +10 και την ανάπαυλα να βρίσκει τη Ρίγα μπροστά με 46-34.

Tα τρίποντα από Κολόμ και Γκρίφιν οδήγησαν την ΑΕΚ στο -6 (46-40) στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου. Η Ρίγα αντιστάθηκε με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και τον… Ράιλι (57-46), ενώ με δύο απίθανα τρίποντα από Άτε και Χάμοντς αποσπάστηκε ξανά (65-51). Η «Ένωση» έβρισκε σκορ, κυρίως από μακρινά σουτ, αλλά η αμυντική πληγή είχε ανοίξει ξανά και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Λετονούς στο 68-56.

Αντί για μια τελική προσπάθεια αντεπίθεσης στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν εικόνα διάλυσης και είδαν τη Ρίγα να ξεφεύγει με 82-64 και να τελειώνει το ματς αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για να τερματίσει πάνω από την ΑΕΚ παίρνοντας τελικά την νίκη με 92-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άτε 10 (2), Κάρι 19 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ασίστ), Μάντσεν 13 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράιλι 25 (2/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζόρικς 7 (1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάμοντς 9 (1), Γουόκερ, Μίσκα, Γκρόμοβς 6, Γκούλμπις

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (3), Φλιώνης 3 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Ανγκόλα 14 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολες, 5 ασίστ), Χάμερ 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Παππάς 22 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/10 βολές), Γκρίφιν 8 (2), Βαουλέτ