Νίκη με σκορ 93-67 πήραν στο «Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου» οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στο Περιστέρι.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το σκορ (28-13) ήταν στην κυριολεξία ο «καθρέπτης» του αγώνα. Ουσιαστικά το ίδιο ίσχυσε και στην δεύτερη περίοδο, αν και ο ρυθμός έπεσε. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα +18 (44-26).

Το δεύτερο μισό δεν κύλισε διαφορετικά. Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ πρωταγωνίστησαν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε με τα δύο πρώτα, την ώρα που οι νεοφώτιστοι άνοιξαν και το ροτέισον. Το Περιστέρι ισσορόπησε έως έναν βαθμό τα πράγματα στα τελευταία λεπτά, περιορίζοντας απλώς το «άνοιγμα» της διαφοράς. Οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 93-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 26-44, 42-68, 67-93.

Οι διαιτητές: Πιτσίλκας, Τσολάκος, Καρπάνος.

Περιστέρι (Σωτήρης Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (2/7 τρίποντα, 5 λάθη), Κατσίβελης 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Μίλερ 2 (1/7 σουτ), Μορέιρα 6 (2/12 δίποντα, 2/2 βολές), Μωραΐτης 13 (4/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Σαλούστρος 6 (2), Ζουγρής, Μανιάς, Χάγκινς 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/6 τρίποντα), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 0/1 βολή), Βεζένκοβ 17 (10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα), Σλούκας 10 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρηστίδης, ΜακΚίσικ 5 (1).