Δια… περιπάτου έκανε το 2-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ με τον Ιωνικό Νικαίας ο Παναθηναϊκός και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Οι «πράσινοι» ήταν το απόλυτο αφεντικό στον δεύτερο αγώνα με γηπεδούχο τον Ιωνικό, πάτησαν γκάζι στη 2η περίοδο και έφτασαν σε… ρυθμό προπόνησης, στη νίκη με 61-90. Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα ημιτελικά θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΑΕΚ-ΠΑΟΚ.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ έκανε δύσκολη τη… ζωή των ψηλών των Πειραιωτών, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κωνσταντίνο Μήτογλου με 15 πόντους. Ο Σέλβιν Μακ είχε συγκομιδή 11 πόντους και 6 ασίστ, ενώ στην αγωνιστική επιστροφή του μετά τον τραυματισμό στο χέρι ο Τι Τζέι Μπρέι σημείωσε 10 πόντους, όσους πέτυχε και ο Ααρόν Ουάιτ.

Από τον Ιωνικό που ολοκλήρωσε τη σεζόν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα και είχε 2/20 τρίποντα (!) οι Τζέρεμι Χόλογουελ και Νίκος Χουγκάζ πέτυχαν από 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με +5 και προσφέροντας θέαμα ήδη από το δεύτερο μισό της 1ης περιόδου ήταν μπροστά με +7, 14-21, στο 10ο λεπτό. Η αστοχία των παικτών του Ιωνικού έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία για επιμέρους σκορ, 16-27, ο Μήτογλου ξεδίπλωσε τις πτυχές του ταλέντου του επιθετικά, ο Τι Τζέι Μπρέι πάτησε παρκέ μετά την απουσία του και οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια στο +18.

Αν και ο Ιωνικός έριξε την τιμή της διαφοράς στο -13 με τους Χόλογουελ και Χουγκάζ, ο Παναθηναϊκός «γκρέμισε» τις ελπίδες για μια… αξιοπρεπή εμφάνιση στους γηπεδούχους με δικό του σερί 8-0. Η έναρξη της 4ης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +24 (46-70) και πλέον οι παίκτες του Όντεντ Κάτας απολάμβαναν το παιχνίδι περιμένοντας να ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ο Ισραηλινός τεχνικός των «πρασίνων» δοκίμασε διάφορα σχήματα και συνολικά πήρε 56 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Αναστόπουλος Α, Τσολάκος

ΙΩΝΙΚΟΣ Νικαίας (Άγγελος Τσίκληρας): Πρίτζετ 13, Χόλογουελ 14, Μουχαϊμίν 2, Χουγκάζ 14, Χόλιφιλντ 6, Πετρόπουλος 4, Χατζηκυριάκος 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Όντετ Κάτας): Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 2, Χεζόνια, Ουάιτ 10 (1), Σαντ-Ροος 8 (1), Μακ 11 (1), Μπρέι 10 (2), Μποχωρίδης 9 (1), Όγκαστ 6, Κασελάκης 2, Μήτογλου 15 (2), Μπεντίλ 3

Ο Λούντζης οδήγησε τον Προμηθέα στο 1-1 (90-79) μέσα στο Περιστέρι

Ο Προμηθέας «απάντησε» με το ίδιο… νόμισμα στο Περιστέρι, έκανε «break» στο «break» στο «Α. Παπανδρέου» και με το τελικό 90-79 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 στην προημιτελική φάση της Basket League. Κι όλα θα κριθούν την προσεχή Δευτέρα (17/05, 20:50) στο «ΔΑΚ Τόφαλος», στο τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι της σειράς που θα κρίνει ποια απ’ τις δύο ομάδες θα προκριθεί στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα στην πρώτη περίοδο και με «ζεστούς» επιθετικά τους Τεράν Πέτγουεϊ και Χρήστο Σαλούστρο, πήρε εξαρχής ένα μικρό προβάδισμα το οποίο το συντήρησε ως το φινάλε του δεκαλέπτου (28-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ανέβασε «στροφές», άρχισε να βρίσκει λύσεις απ’ τους Τζέριαν Γκραντ και Κλαβέλ κι όχι μόνο «μάζεψε» τη διαφορά, αλλά πήρε και προβάδισμα 6 πόντων (39-45) 2’33» πριν απ’ τη λήξη του ημιχρόνου. Ένα μικρό «ξέσπασμα» των γηπεδούχων με εκφραστές τους Τζόουνς (κρίσιμο καλάθι και φάουλ), Πέτγουεϊ και Σαλούστρο, επανάφερε ξανά την ισορροπία, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 47-47.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, καθώς το Περιστέρι και ο Προμηθέας συνέχισαν να βαδίζουν… χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Γκουτιέρες και Σαλούστρο να κρατούν επιθετικά τους γηπεδούχους και τους Τζέριαν Γκραντ, Αγραβάνη και Λούντζη τους φιλοξενούμενους.

Στην τέταρτη περίοδο ο Προμηθέας είχε πολύ πιο καθαρό μυαλό, ενώ βρήκε πολλά «μεγάλα» σουτ απ’ τον Μιχάλη Λούντζη, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +7 για τους Πατρινούς, την ώρα που το Περιστέρι δεν είχε λύσεις από μακριά (8/23 τρίποντα) κι έχασε πάρα πολλές βολές.

Ο Προμηθέας διατήρησε αυτή τη φρά το προβάδισμα που «έχτισε» και λίγο πριν το φινάλε το έφτασε και σε διψήφια διαφορά, οδηγώντας πλέον τη σειρά στο… σπίτι του και στο τρίτο ματς που θα καθορίσει και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Ανδρικόπουλος – Παντελίδης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Γκουτιέρες 15 (2), ΜακΛιν 4 (1), Πέτγουεϊ 20 (3/9), Τσαϊρέλης 14, Τζόουνς 8, Φορντ, Σαλούστρος 11 91), Μάντζαρης 5 (1), Σκορδίλης 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Τζέριαν Γκραντ 19, Λούντζης 21 (1), Δ. Αγραβάνης 14 (3), Τζεράι Γκραντ 17, Γιαννόπουλος, Αγκμπελέσε 2, Κλαβέλ 13 (3), Κ. Φορντ 4 (1), Χριστοδούλου.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI