Νίκες των φαβορί μας επεφύλασσαν οι αγώνες της Τρίτης στην Ευρωλίγκα ενώ έμειναν μακριά και από «συγκινήσεις».

Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 74-87

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε… αέρας από την έδρα της Βιλερμπάν, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη της και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-2. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 87-74 των Γάλλων, για τη 10η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους (6-4) στη δεύτερη σερί ήττα τους και δεύτερη εντός έδρας.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ (39 έναντι 21), η διάρκεια στο κομμάτι της επίθεσης και η άμυνα της τρίτης περιόδου, όταν περιόρισε τη Βιλερμπάν στους 11 πόντους, έκαναν τη διαφορά για τη Ρεάλ. Πρωταγωνιστές των νικητών ο Φαμπιάν Κοζέρ με 25 πόντους (5/6 τρίποντα) και ο Έντι Ταβάρες, ο οποίος ολοκλήρωσε με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (12π.) και ριμπάουντ (10ρ.).

Από τη Βιλερμπάν προσπάθησε ο Έλι Οκόμπο με 26 πόντους, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο περιορίστηκε σε 2 πόντους (0/3 δίποντα, 2/2 βολές) και 3 ριμπάουντ σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 43-51, 54-67, 74-87

Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 93-73

H Μπασκόνια «χαμογέλασε» μετά από τέσσερις σερί ήττες, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-6 στο ντεμπούτο του Νέβεν Σπάχια στην τεχνική ηγεσία της ομάδας. Οι Βάσκοι συνέτριψαν 93-74 τον Ερυθρό Αστέρα στη Βιτόρια, για την 10η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας τέλος στις δύο back to back νίκες των Σέρβων και υποχρεώνοντας τους στην έκτη εφετινή ήττα τους (ισοβαθμούν πλέον οι δύο ομάδες).

Κυριαρχώντας στο κομμάτι της δημιουργίας (27 έναντι 13 ασίστ), μετρώντας μόλις 5 λάθη και δένοντας άμυνα και επίθεση στη δεύτερη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 30-10 (!), η Μπασκόνια πέρασε ένα ήσυχο βράδυ, «καθαρίζοντας» τους Σέρβους από το πρώτο ημίχρονο (55-32).

Σπουδαία εμφάνιση από τον Στίβεν Ίνοκ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 21 πόντους. Από τον Ερυθρό Αστέρα προσπάθησε ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 55-32, 68-53, 93-74

Μπάγερν Μονάχου – Φενερμπαχτσέ 71-62

Η Μπάγερν επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο Μόναχο (18/11). Οι Γερμανοί επικράτησαν με 71-63 της Φενερμπαχτσέ, για τη 10η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-6 το ρεκόρ τους και «βυθίζοντας» το ρεκόρ των Τούρκων σε 3-7.

Η Μπάγερν επέβαλε από το πρώτο δεκάλεπτο το ρυθμό της (22-12), άντεξε στην προσπάθεια αντεπίθεσης της Φενέρ στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να χάσει το προβάδισμα έφτασε στην τέταρτη εφετινή νίκη της.

Οι Γερμανοί, μάλιστα, είδαν τον Οθέλο Χάντερ να αφυπνίζεται στο 35΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το ισόπαλο 54-54, σημειώνοντας και τους έξι πόντους του στο τελευταίο πεντάλεπτο δίνοντας βοήθειες στον Όγκουστιν Ρούμπιτ (13π.) κοντά στο καλάθι, τη στιγμή που οι Ουόλντεν (16π.), Λούτσιτς (22π.) πρόσθεταν τις τρίποντες… πινελιές, καθαρίζοντας τον αγώνα. Από τη Φενέρ ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-30, 49-46, 71-63

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ