Το Λαύριο ηττήθηκε από την Τρεβίζο στο «Παλαβέρντε» με 87-72 και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αναφορικά με την πρόκριση τους στους «16» του BCL.

Πραγματοποιώντας μία κάκιστη τέταρτη περίοδο σε άμυνα και επίθεση και έχοντας σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης (8 ασίστ έναντι 18 της Τρεβίζο), οι «μεταλλωρύχοι», έχοντας βέβαια διανύσει και ένα πολύ μεγάλο διάστημα απραξίας (τελευταίο παιχνίδι στις 21/12 κόντρα στη Μάλαγα), βρίσκονται πλέον πίσω στη σειρά με 1-0 και για να ανατρέψουν την κατάσταση, θα πρέπει να κάνουν την αρχή στο Λαύριο στις 18/12.

Από τα κέρδη ωστόσο για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ήταν η εμφάνιση του Κόρι Σάντερς στο ντεμπούτο του με τις «κουκουβάγιες», όπου ερχόμενος από τον πάγκο, σε 26 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 17 πόντους με 7/10 εντός πεδιάς.

Το ματς:

Το Λαύριο προηγήθηκε με 9-5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Κακλαμανάκη να κρατάει μπροστά την ομάδα, μέχρι και τρία λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντίμσα όμως, έφεραν τους Ιταλούς στο +5, με τον Σάντερς να μειώνει, λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η περίοδος.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, το Λαύριο κυνηγούσε στο σκορ, αποτρέποντας ωστόσο από τους γηπεδούχους, να αποκτήσουν μεγάλη διαφορά. Αρχικά ο Μουράτος μείωσε δύο φορές στον πόντο, ενώ ο Ουίλιαμς με μακρινό τρίποντο, έκανε το 34-31 με πέντε λεπτά να απομένουν για την ανάπαυλα. Ντίμσα και Ιμπρό αργότερα έφεραν την ομάδα τους στο +8, διαφορά που διατήρησαν οι Σιμς και Μπορτολάνι με τρίποντο, μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ράσελ βοήθησε την Τρεβίζο, να αποκτήσει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (47-36). Ο Σάντερς με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Μουράτος από το σημείο των βολών, προσπάθησαν να ξαναβάλουν το Λαύριο στο παιχνίδι, ο ίδιος παίκτης όμως, ξανά με τρίποντο, έκανε το 56-45 με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Σμιθ ωστόσο πήρε την «σκυτάλη» για το Λαύριο στα τελευταία λεπτά της περιόδου και με τρία συνεχόμενα καλάθια, μείωσε στους έξι (63-57).

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, τίποτα δεν πήγε σωστά για τους περσινούς φιναλίστ του πρωταθλήματος. Συμπληρώνοντας από πάρα πολύ νωρίς τέσσερα ομαδικά φάουλ και σημειώνοντας μόλις ένα καλάθι στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις για να ξεφύγουν στο σκορ, το οποίο μεγάλωναν διαρκώς κατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Πρώτα ο Ράσελ δημιούργησε ξανά διψήφιο προβάδισμα, ενώ ο Σιμς δύο λεπτά πριν το φινάλε, το εκτόξευσε στο +20, για να ολοκληρωθεί κάπως έτσι, το εφιαλτικό τελευταίο οκτάλεπτο για τους φιλοξενούμενους στην γείτονα χώρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72

Διαιτητές: Όσκαρς Λούτσις (Λετονία), Σεργκί Ζάστσουκ (Ουκρανία), Γκβίντας Γκεβντίλας (Λιθουανία)

Τρεβίζο (Μασιμιλιάνο Μενέτι): Μπορτολάνι 10, Ράσελ 18, Σιμς 22, Ντίμσα 19, Τσίγιο 4, Φαγκιάν, Ιμπρό 8, Κάζαριν, Σοκολόφσκι, Τζόουνς 4, Ακέλε 2

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 12, Σάντερς 17, Σπρίντζιος, Ουίλιαμς 12, Αμίνου 2, Φιλοξενίδης, Γερομιχαλός 2, Πιλάβιος, Σμιθ 17, Βουλγαρόπουλος

Επιμέλεια: Γιάννης Σέμπρος