Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός στον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος της Basket League απέναντι στο Λαύριο το οποίο νίκησε εκτός έδρας με 66-82. Οι «πράσινοι» έκαναν το 3-1 στη σειρά των τελικών και κατέκτησαν για 40η φορά το πρωτάθλημα στην ιστορία τους και το 12ο νταμπλ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίχτες του Κάτας πήραν θέση οδηγού στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-28. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το «τριφύλλι» να προηγείται με +10 (31-41).

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος όπου ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 52-65 και πήρε τη νίκη με 66-82 που του έδωσε και τον τίτλο του πρωταθλητή.

Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό: Παπαπέτρου 24π. (7ριμπ., 5ασ.). Μήτογλου 23π. (11ριμπ.), Παπαγιάννης 14π. (6ριμπ., 4ασ.)

Πρώτοι σκόρερ για το Λαύριο: Ντιαλό 17π., Κάρτερ 14π., Γερομιχαλός 12π.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 31-41,52-65, 66-82