Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στην «PAOK Sports Arena» με 81-64, για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Οι πρωταθλητές, μετά την βαριά ήττα στη Σερβία από τον Ερυθρό Αστέρα, βρήκαν ρυθμό ενόψει της συνέχειας κόντρα στον «Δικέφαλο», αποκτώντας προβάδισμα άνω των 20 πόντων από τη δεύτερη κιόλας περίοδο. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στα μέσα της τρίτης περιόδου, δίχως ωστόσο να καταφέρουν να αποφύγουν την ήττα με μεγάλη διαφορά.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαγιάννης με 16 πόντους, μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους με 17 (5/8 τρίποντα) τελείωσε ο Ντιλίο.

Το ματς:

Ο Γκρίφιν άνοιξε λογαριασμό για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο ακολούθησαν πέντε λεπτά στα οποία σκόραρε μόνο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έφτασε και σε διψήφια διαφορά (2-12). Ο Λοβ μείωσε στους έξι, ωστόσο ο Σαντ-Ρος και ο Πέρι από το σημείο το βολών, επανέφεραν το προβάδισμα σε διπλό ψηφίο, με τον Κουβανό κόμπο-γκαρντ να κλείνει την περίοδο στο +14 για την ομάδα του (11-25).

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +20 με τον Κασελάκη. Η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε αποτελεσματικά για τα υπόλοιπα λεπτά της περιόδου και αρχικά μείωσαν στους 13 με τον Τζόουνς (24-37). Λίγο αργότερα ο Κάρτερ με γκολ-φάουλ έφερε τη διαφορά στους έντεκα, με τον Κασελάκη να σημαδεύει σωστά από τα 6.75, ενάμιση λεπτό περίπου πριν την ανάπαυλα και να επαναφέρει το +14 του «τριφυλλιού» (28-42).

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι. Αρχικά ο Ντιλίο με τρίποντο έριξε το προβάδισμα των φιλοξενουμένων κάτω από τους δέκα, ενώ ο ίδιος παίκτης, με τον ίδιος τρόπο, μείωσε στους έξι πέντε λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (44-50). Ακολούθησε τάιμ-άουτ από τον Δημήτρη Πρίφτη, το οποίο και απέδωσε, καθώς οι παίκτες του έτρεξαν σερί 10-0, φτάνοντας στο +16, όπου ήταν και η διαφορά με την οποία έκλεισαν την περίοδο (50-66).

Τα πράγματα δεν πήραν διαφορετική τροπή στην τελευταία περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει ξανά σε προβάδισμα άνω των είκοσι πόντων, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με τον Μποχωρίδη (58-79) και να φτάνει εν τέλει στο «ροζ» φύλλο αγώνα με 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 81-64

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καλδίρης, Μάλαμας

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 1, Γκρίφιν 10, Ντιλίο 17, Τζόουνς 15, Γιάνκοβιτς 2, Λοβ 4, Μ. Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Ρούμογλου, Γ. Καμπερίδης 5, Κάρτερ 4, Τολιόπουλος 2

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Μέικον 14, Παπαγιάννης 16, Μποχωρίδης 5, Παπαπέτρου 6, Ουάιτ 8, Πέρι 6, Καββαδάς, Κασελάκης 11, Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 13

Ηρακλής – Απόλλων Πάτρας 81-82

Σπουδαίο διπλό για τον Απόλλων Πάτρας μέσα στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή, το οποίο ήρθε με καλάθι του Μολφέτα στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς, παίρνοντας διαφορά δώδεκα πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο, ενώ, έκλεισαν το ημίχρονο φτάνοντας στο +13.

Στην επανάληψη ο «Γηραιός» μείωνε σταδιακά και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το μικρό προβάδισμα που είχαν, καθ’ όλη την τέταρτη περίοδο, ωστόσο ένα λάθος του Δίπλαρου στα 16 δευτερόλεπτα, έδωσε την ευκαιρία στον Αγραβάνη να βάλει μπροστά τους Θεσσαλονικείς.

Στην επόμενη επίθεση ο Ντέιβις σούταρε από τη γωνία για τρεις, αστόχησε, ο Μολφέτας όμως σαν «από μηχανής θεός» πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, άφησε την μπάλα στο καλάθι και έδωσε την τρίτη νίκη στον Απόλλων Πάτρας για φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-49, 60-63, 81-82

Διαιτητές: Τσαρούχα, Καρδάρης, Τσώνος

Ηρακλής (Κουφός): Φίλλιος 3 (1), Αγραβάνης 14, Κουζέλογλου 12 (1), Ντάγκλας 15 (3), Λιντς 16, Σταμάτης, Σκορδίλης 8, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 2, Παπαδάκης 9 (3).

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γκρίφιν 3, Τσαλμπούρης 10 (1), Δίπλαρος 17 (3), Μολφέτας 9 (1), Ντέιβις 17 (3), Κόλεμαν 20 (3), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος, Θωμάς 4.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ