Πάλεψε ο Ηρακλής στη πρεμιέρα των ομίλων της Fiba Europe Cup αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Ολλανδία καθώς έχασε στις… λεπτομέρειες από την Λέιντεν με 71-63.

Ο γρήγορος ρυθμός και τα εύκολα καλάθια ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου, όπου οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα τον στόχο απέναντι σε… χαλαρές άμυνες. Η Λέιντεν ξέφυγε με +7 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου όταν προηγήθηκε με 23-16, ωστόσο η απάντηση του Ηρακλή ήταν άμεση καθώς μείωσε σε 25-24 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε λίγο και οι άμυνες έγιναν πιο… σκληρές με τους γηπεδούχους να χτίζουν πάλι μια διαφορά και να ξεφεύγουν με +9 (35-26) στα μέσα της περιόδου. Οι παίχτες του Σκουρτόπουλου έβγαλαν αμέσως αντίδραση, και με 12 πόντους σερί προσπέρασαν για το 35-36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γηραιό μπροστά στο σκορ με 37-38.

Ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να χτίσει διαφορά ασφαλείας. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ολλανδούς μπροστά στο σκορ με 53-51, καθώς εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη στην άμυνα των «κυανόλευκων».

Πιο αποφασισμένοι παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι να κερδίσουν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν ξέφυγαν στο σκορ με +7 ( 60-53), όμως οι «κυανόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν στον πόντο (62-61) κάνοντας και πάλι το ματς ντέρμπι.  Ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα για να φύγουν νικητές στο φινάλε με το ταμπλό να γράφει 71-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-38, 53-51, 71-63

ΖΖ ΛΑΪΝΤΕΝ: Νταν 11 (1), Μίντγκαρντ 17 (1), Μικαλάουσκας 10, Τουμπούτις 8(2), Βέρβερς 2, Μπούκνεχτ, Ντε Γιόνγκ 8, Ντε Βιντ, Τζόναθαν, Εϊφο, Μπρι 10 (2), Χοφ.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ντάνιελς 1, Λιντς 10, Παπαδάκης 5, Τέιλορ, Τέρνερ 6 (1), Αγραβάνης 13 (1), Χαριτόπουλος, Ντάγκλας 11 (1), Φίλιος, Κουζέλογλου 6, Σκορδίλης, Γούλριτζ 11