Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, στις δηλώσεις που έκανε μετά την ήττα της ομάδας του (87-85) από την Τσμόκι Μινσκ στάθηκε στα δύο πρόσωπα που παρουσίασε το Περιστέρι στην αναμέτρηση.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού της ομάδας των δυτικών προαστίων:

«Παρουσιάσαμε δυο πρόσωπα. Παρουσιάσαμε δυο πρόσωπα στο παιχνίδι μας με την Τσμόκι. Ένα στο ξεκίνημα του αγώνα, όπου παίξαμε καταπληκτικό μπάσκετ και ένα στην συνέχεια όπου χάσαμε την συγκέντρωση μας και δεν βγάλαμε ενέργεια στο παρκέ. Στο δεύτερο ημίχρονο όταν πιέσαμε στην άμυνα στο τέλος του τρίτου 10λεπτου γυρίσαμε το ματς και βρεθήκαμε και μπροστά στο σκορ. Στο τέλος κάποια λάθη συγκέντρωσης, δεν μας άφησαν να κερδίσουμε το παιχνίδι. Το θετικό ήταν ότι η ομάδα έδειξε ότι έχει ψυχικά αποθέματα. Το παιχνίδι διαρκεί όμως 40 λεπτά. Μας στοίχισε η αποβολή του Μίλερ, όπως επίσης θεωρώ και η κούραση που βγάλαμε στα τελευταία λεπτά, καθώς δυο ημέρες δεν κάναμε προπόνηση και είχαμε ένα πολύωρο και κοπιαστικό ταξίδι».