Η ΑΕΚ τον τελευταίο καιρό δεν καταλαβαίνει από απουσίες. Μετά το Λαύριο, κέρδισε και τον Προμηθέα στα Λιόσια με 81-77 και ανέβηκε στις 5 νίκες στην Stoiximan Basket League!

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να βρίσκει περισσότερες λύσεις και να αποκτά μικρό προβάδισμα (12-8 στο 4’). Η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με 5-0 (12-13 στο 6’), αλλά η Ένωση βρήκε τις λύσεις με Γκρίφιν και Ανγκόλα στο φινάλε της περιόδου, την οποία έκλεισε με +3 (25-22).

Με τον Χαντ να μπαίνει στην εξίσωση και να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα, οι Αχαιοί πέρασαν μπροστά στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (31-32 στο 14’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με πιεστική άμυνα, έτρεξαν σερί 10-0 και ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (41-32 στο 16’). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater δίποντο του Ανγκόλα, που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +8 (51-43).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα που δεν κεφαλαιοποίησε, ο Γιαννόπουλος απάντησε σε τρίποντο του Φλιώνη για να κρατήσει τον Προμηθέα κοντά (64-60), ο Ρέι μείωσε ακόμη περισσότερο (64-63), όμως ο Πετρόπουλος έκλεισε το δεκάλεπτο με τρίποντο με την βοήθεια του ταμπλό για να πάμε σε φινάλε-θρίλερ.

Ένα σουτ του Αϊζάια Μάιλς (70-69 στο 33′) απαντήθηκε αμέσως από τον Ανγκόλα (73-69 στο 34′), με το άγχος να κυριεύει τις δύο ομάδες προς τα τέλη της αναμέτρησης. Ένα ανοιχτό τρίποντο του Φλιώνη έδειξε να γέρνει την ζυγαριά υπέρ της ΑΕΚ (79-74 στο 38′), καθώς ο Προμηθέας είχε τις ευκαιρίες του, αλλά πρώτα ο Σβαρτς έκανε βήματα και στη συνέχεια ο Ρέι άσχημο σουτ για να σκοράρει ο Χάμερ για το 81-77 που έκρινε τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 52-43, 67-63, 81-77

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 19 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Φλιώνης 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανγκόλα 26 (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 6 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 9 (7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6 (5 ριμπάουντ), Βαουλέτ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 13 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκάντι 6 (2), Αγραβάνης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 6 (3/9 σουτ), Σβαρτς, Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάιλς 13 (3), Γιαννόπουλος 11 (2), Μπαζίνας