Η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, επικρατώντας της Ρίγα στα Άνω Λιόσια με 88-79.

Κορυφαίος της «Βασίλισσας» ο Κίνο Κολόμ με 26 πόντους, ενώ στους 17 σταμάτησε ο Χάμερ.

Το ματς

Η ΑΕΚ προσπάθησε στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να μην την… πατήσουν όπως στο προηγούμενο παιχνίδι στην Λετονία, με την Ένωση να προηγείται με 10-9 στο 4′ χάρη στους πόντους του Ανγκόλα, όμως η συνέχεια ήταν κάτι ανάλογο με το ματς της Ρίγας.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε τρία συνεχόμενα επιθετικά φάουλ, με τον εκνευρισμό να κάνει την εμφάνισή του και τη Ρίγα να εκμεταλλεύεται πλήρως την περίσταση, «τρέχοντας» ένα σερί 11-3 και διαμορφώνοντας το 7′ το 12-20, με τον Ζόρικς να βρίσκεται σε μεγάλη βραδιά, έχοντας πετύχει ήδη 4 τρίποντα και τους Λετονούς να έχουν βρει ρυθμό από την περιφέρεια.

Στη συνέχεια ωστόσο η ΑΕΚ δεν έπεσε στην… παγίδα όπως στη Λετονία και με την είσοδο του Μαυροειδή και του νεαρού Καρλή στο παρκέ, βρήκε ενέργεια, έβγαλε πάθος στην άμυνα και κατάφερε με σερί 9-3 να ισοφαρίσει σε 23-23 στο 9′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 25-25.

Η ΑΕΚ είχε σφίξει για τα καλά την άμυνά της, ενώ άρχισε να ανεβαίνει και στη δημιουργία. Εάν και είχε την ατυχία με τον Καρλή, του οποίου γύρισε ο αστράγαλος στο αριστερό του πόδι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, συνέχισε δυναμικά. Με μπροστάρη τον Κολόμ πέρασε μπροστά (30-28), με τον Μαυροειδή να βοηθά αισθητά με την είσοδό του, τόσο με επιθετικά ριμπάουντ, όσο και με σκοράρισμα. Καμία εκ των δύο δεν ξέφυγε, με την «Ένωση» να χτυπά κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο υπέρ της 40-37.

Τρομερά άστοχες αμφότερες οι ομάδες στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Έπρεπε να περάσουν σχεδόν τέσσερα λεπτά για να σημειωθεί πόντος και δυστυχώς για την ΑΕΚ, αυτό συνέβη με ένα σερί 6-0 της Ρίγα για το 40-43. Ο Φιλιππάκος με τρίποντο και ο Μαυροειδής έδωσαν εκ νέου προβάδισμα (45-43) στον «δικέφαλο». Στα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Ανγκόλα αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή για φλόπινγκ, φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο των γηπεδούχων. Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 54-50, όμως ο εκπληκτικός Κολόμ οδηγούσε την ομάδα του, κάνοντας με τρίποντο το 56-56, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 58-58.

Το μπρα ντε φερ συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, μέχρι την στιγμή που η ΑΕΚ έβαλε τα μεγάλα σουτ. Πρώτα με τον Νίκο Παππά κι εν συνεχεία με τον Κίνο Κολόμ, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά που αποδείχθηκε ασφαλείας στην τελική ευθεία, για να πανηγυρίσουν -μετά από τρεις σερί ήττες- την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση για τη φετινή σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26 (2/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ασίστ), Γκρίφιν 9, Χάμερ 17 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παππάς 9 (1/5 τρίποντα), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Φλιώνης 5, Καρλής, Μαυροειδής 5 (7 ριμπάουντ).

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άτε 2 (1/5 σουτ), Κάρι 9 (1), Μάντσεν 10 (8 ριμπάουντ), Ράιλι 7 (1/4 τρίποντα), Ζόρικς 22 (5/10 τρίποντα), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11 (4 ριμπάουντ), Χάμοντς 12 (1), Γουόκερ 6 (1).