Με το αριστερό μπήκε ο Παναθηναϊκός στον 1ο όμιλο του EuroCup γυναικών, στη μεγάλη επιστροφή του ύστερα από είκοσι χρόνια στις διοργανώσεις εκτός συνόρων.

Οι «πράσινες» ηττήθηκαν 64–67 από την Πολκόβιτσε στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα των ευρωπαϊκών υποχρεώσεών τους.

Η ελληνική ομάδα «πλήρωσε» τη νωχελική εκκίνηση της στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε μέχρι το 25’ ένα σερί 0–7, βλέποντας την Πολκόβιτσε να ξεφεύγει με +16 (27–43) και να αποκτά πρόωρο προβάδισμα για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, μαζεύοντας τη διαφορά στο τέλος της περιόδου στο –9 (39–48), ενώ ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα του στον… επίλογο του αγώνα προσπάθησε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ωστόσο, μετά το κλέψιμο της Λύμουρα στα 12’’ για τη λήξη και με το σκορ στο 64–67, η Χολμς δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που θα οδηγούσε τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14–12, 27–36, 39–48, 64–67