Με νικηφόρο αποτέλεσμα συνοδεύτηκε η επιστροφή του Κλέι Τόμπσον στα παρκέ του NBA μετά από σχεδόν 2,5 χρόνια.

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 96-82

Σε μια βραδιά που επισκιάστηκε από την επιστροφή του έτερου «splash brother», οι Ουόριορς κατάφεραν να κερδίσουν και να σπάσουν το αρνητικό σερί δύο ηττών. Οι «πολεμιστές» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και με μια εξαιρετική τρίτη περίοδο «καθάρισαν» το ματς.

Ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 28 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ την ώρα που ο Τόμπσον πέτυχε 17 πόντους έχοντας 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3/8 τρίποντα σε σχεδόν 20 αγωνιστικά λεπτά. Πλέον, η ομάδα του Στιβ Κερ βρίσκεται στην πρώτη θέση της δύσης με ρεκόρ 30-9, ισοβαθμώντας με τους Γιούτα Τζαζ.

Λος Άντζελες Λέικερς – Μέμφις Γκρίζλις 119-127

Την ήττα για πρώτη φορά μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες γνώρισαν οι «λιμνάνθρωποι». Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε πάλι… τα δικά του κουβαλώντας για ακόμα μια φορά την ομάδα στις πλάτες του. Ο «βασιλιάς» είχε 35 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 33 λεπτά όμως είδε τα υπόλοιπα «βαριά χαρτιά» του ρόστερ να μένουν σε «ρηχά νερά».

Τα εξαιρετικά σερί σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο έδωσαν στους Γκρίζλις την 9η συνεχόμενη νίκη τους. Ο Τζα Μοράντ έμεινε σε ρηχά νερά, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους και 7 ασίστ. Παρόλα αυτά, ο Ντέσμοντ Μπέιν (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ) οδήγησαν με ασφάλεια την ομάδα τους στη νίκη. Οι Λέικερς έκαναν μια προσπάθεια ανατροπής στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη και εν τέλει απλώς αρκέστηκαν στο να την περιορίσουν.