Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, το ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη διακόπηκε μετά από την είσοδο των οπαδών του «δικεφάλου του βορρά» στο γήπεδο.

Με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Άρη με γκολ του Μαντσίνι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, μετά από εντολή του Σκωτσέζου διαιτητή, Ρόμπερτ Μάντεν, ενώ οι δυνάμεις της αστυνομίας εισέβαλλαν στο γήπεδο και ακολούθησαν σκηνές εντάσεων.

Υπήρξε ρίψη αντικειμένων και κροτίδων με τον περισσότερο κόσμο να αποχωρεί από το γήπεδο, ενώ ορισμένοι εξ αυτών αποδοκίμασαν έντονα όσα προηγήθηκαν και επέφεραν τη διακοπή του παιχνιδιού.

Μετά την εκκένωση που ακολούθησε, ο διαιτητής της αναμέτρησης αποφάσισε τη συνέχιση του αγώνα. Η απόφαση πάρθηκε με βάση τον κανονισμό που αναφέρει πως εάν υπάρξει εκκένωση εντός 60 λεπτών, το παιχνίδι συνεχίζεται.