Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της πρώτης μέρας τη 4ης αγωνιστικής της Euroleague. Παρακάτω τα αποτελέσματα:

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης – Μπάγερν Μονάχου 79-71

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβηκε στο 3-1, διανύοντας ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, για να επικρατήσει των Γερμανών.

Οι Ρώσοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων, ωστόσο οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι, από 16′ του αγώνα και έπειτα, έγιναν πρωταγωνιστές.

Έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στους οκτώ (43-35), ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, πήραν εκείνοι προβάδισμα οκτώ πόντων (52-60).

Η Ζενίτ παρ’ όλα αυτά έκανε το «comeback» στην τελευταία περίοδο του ματς, δεν συνάντησε αντίσταση στο τελευταίο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάρει «μαξιλαράκι» εννέα πόντων και με πρώτο σκόρερ των Μίκι (18π.) πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 43-35, 54-60, 79-71

Φενέρμπαχτσε – Ούνιξ Καζάν 80-41

Οι Τούρκοι διέλυσαν την ομάδα του Μάριο Χεζόνια, η οποία σημείωσε την τέταρτη χειρότερη επιθετική συγκομιδή, στην ιστορία της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήρε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο διαφορά δεκαπέντε πόντων και όπως μαρτυρά και το σκορ, δεν συνάντησε περιθώρια αντίδρασης, παρά μόνο μεγάλωνε τη διαφορά της.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μάριαλ Σάγιοκ με 17 πόντους, που ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Ντέβιν Μπούκερ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 44-22, 61-27, 80-41

Βιλερμπάν – Μακάμπι Τελ Αβίβ 85-93

Οι Ισραηλινοί υποχρέωσαν την Βιλερμπάν του Κώστα Αντετοκούμπο στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Ο Έλληνας φόργουορντ, μετά το νικητήριο καλάθι που πέτυχε απέναντι στην Εφές, δεν αγωνίστηκε αρκετά απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (σε 10 λεπτά είχε 6 πόντους) και δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα έπρεπε.

Η Μακάμπι κρατούσε διψήφια διαφορά από την αρχή του αγώνα, την οποία οι Γάλλοι «ροκάνισαν» ελαφρώς προς την ανάπαυλα (42-49). Με τον Νάναλι (25.) ωστόσο, να κάνει ότι θέλει στην αντίπαλη ρακέτα, η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο νούμερο και διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Σπουδαία εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Οκόμπο, που τελείωσε το ματς με 23 πόντους αλλά και 6 λάθη.

Τα Δεκάλεπτα: 21-25, 42-49, 62-75, 85-93.

Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 76-80

Με 2/2 νίκες ολοκλήρωσε την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της διοργάνωσης η Μπασκόνια, που πλέον βρίσκεται στο 2-2.

Οι Ισπανοί, μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με διαφορά ενός καλαθιού (81-79), τα χρειάστηκαν απέναντι και στην ουραγό της βαθμολογίας Άλμπα (0-4), καθώς είδαν τη διαφορά 15 πόντων που είχαν διαμορφώσει από την τρίτη περίοδο, να κάνει… «φτερά» στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Γκρέιντζερ ωστόσο, που ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, κέρδισε ένα φάουλ σε κρίσιμο σημείο, έβαλε και τις δύο βολές και στην ουσία «κλείδωσε» το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ