Για μια ακόμη φορά απογοήτευσε με την εικόνα της η ομάδα του Στέφανου Δέδα, η οποία γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στη φετινή Basket League, από τον Απόλλωνα στο «Κ.Γ. Περιβόλας» με σκορ 84-68.

Παρά το θετικό ξεκίνημα και το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, οι «κιτρονόμαυροι» δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα στη συνέχεια. Με τον Νίκο Δίπλαρο να είναι για άλλη μια φορά ο απόλυτος πρωταγωνιστής (22 πόντοι) η ομάδα του Νίκου Βετούλα κυριάρχησε στο παρκέ από την δεύτερη περίοδο και έπειτα. Ο μόνος που διασώθηκε για την «Ένωση» ήταν ο Νίκος Παππάς με 17 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Τσιμπούρης

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Κόουλμαν 13, Μπάρφιλντ 2, Τσαλμπούρης 15 (3), Ντέιβις 13 (1), Τόμας 7 (1), Τσιακμάς 3 (1), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος 7 (1), Δίπλαρος 22 (3), Μολφέτας, ΜακΛάφλιν, Κογιώνης

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 10 (2), Γέλοβατς 7 (1), Παππάς 17 (1), Γκρίφιν 10, Βάουλετ 12, Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Μαυροειδής, Χάμερ 9

Άρης – Κολοσσός Ρόδου 81-85

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, από τον Κολοσσό στο «Αλεξάνδρειο». Παρά το προβάδισμα εννέα πόντων που εξασφάλισαν νωρίς στο ματς, οι Θεσσαλονικέις δέχτηκαν την ανατροπή από τον μαχητικό Κολοσσό. Οι 33 πόντοι του Ολίβιερ Χάνλαν δεν ήταν αρκετοί. Για τους Ροδίτες ξεχώρισαν οι Στέφαν Μομίροφ (19π. & 9ρ.) και Σον Μίλερ (16π. & 10ρ.). Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Θεονάς

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Κάουαν 21 (2) , Νετζίπογλου 3 (1), Ουίλιαμς 11 (2), Χάνλαν 33 (4), Κώττας 4, Τζούστον, Καμάρας, Φίνκε 8 (2), Πουλιανίτης 1, Λόκετ