Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στο Στρασβούργο και υπέστη «βαριά ήττα» με 105-78 στην πρώτη του προσπάθεια για πρόκριση στη φάση των «16» του Basketball Champions League, μέσω της φάσης των «Play-in».

Οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν με αρκετές απουσίες λόγω της αύξησης των κρουσμάτων του κορονοϊού, ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση.

Επόμενη συνάντηση για τις δύο ομάδες σε μία εβδομάδα (12/01, 18:00) στο «PAOK Sports Arena», όπου οι Θεσσαλονικείς θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν τη σειρά, ενώ οι Γάλλοι θα επιδιώξουν να κάνουν το 2-0 και να τελειώσουν την υπόθεση «πρόκριση» για τους «16» της διοργάνωσης

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και «έτρεξαν» γρήγορα ένα 8-0 σερί. Στη συνέχεια όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε αισθητά με πρωταγωνιστές τους Μάντζαρη και Τζόουνς. Περίπου 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 8 πόντους (21-13) χάρη σε τρίποντο του Καβαλιέρε.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το Στρασβούργο να παίρνει «αέρα» 12 πόντων και αποκτώντας διψήφια διαφορά χάρη σε μία τρίποντη «βόμβα» του Έντι (30-18).

2ο δεκάλεπτο

Οι Θεσσαλονικείς όχι μόνο δεν κατάφεραν να μειώσουν άμεσα την εις βάρος τους διαφορά, αλλά εκείνη συνέχισε να αυξάνεται. Συγκεκριμένα, μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Καν προηγήθηκε με 17 πόντους διαφορά (37-20) χάρη σε καλάθι του Μίτσελ.

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να έχει πολύ κακή εικόνα στην αμυντική του λειτουργία και μάλιστα 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, βρέθηκε πίσω ακόμα και με 22 πόντους διαφορά (51-29). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Έντι να ευστοχεί στην προσπάθειά του και οι γηπεδούχοι να προηγούνται με το επιβλητικό 57-34.

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με παρόμοια εικόνα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Παρά την προσπάθεια του «Δικέφαλου του Βορρά», οι Γάλλοι είχαν το «πάνω χέρι» στο ματς. Ωστόσο, με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στην τρίτη περίοδο, η εικόνα της ελληνικής ομάδας άλλαξε αισθητά.

Συγκεκριμένα, με πρωταγωνιστές τους Λοβ, Χριστοδούλου και Τολιόπουλο, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 10 πόντους τη διαφορά (63-53). Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων ωστόσο έμεινε στάσιμη και κάπως έτσι με ένα καλάθι του Μπόχατσικ, το Στρασβούργο έφτασε και πάλι στο +18 (77-59) για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

4ο δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε ούτε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Μάλιστα, μετά από ακόμη ένα εύστοχο τρίποντο του Έντι, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά σήμερα στο +30 (89-59).

Το τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στη φάση των «Play-in». Το τελικό σκορ του ματς διαμορφώθηκε στο 105-78.

Oι κορυφαίοι

Για τους νικητές ξεχώρισε σήμερα ο Τζάρελ Έντι, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, ευστοχώντας 5 φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιάρομιρ Μποχατσίκ, ο οποίος πρόσθεσε 20 πόντους.

Από την άλλη μεριά, για τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισε με την εμφάνισή του, ο Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος έφτασε και στο double-double, μετρώντας 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους με 6 τρίποντα και μοίρασε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78

Το φύλλο αγώνα:

Στρασβούργο – ΠΑΟΚ 105-78

Διαιτητές: Βόιτσεχ Λίτσκα (Πολωνία), Λουίς Καστίγιο (Ισπανία) και Μάρτιν Χορόζοφ
Δεκάλεπτα: 30-18, 57-44, 77-69
ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ (Τουόβι): Μπένγκι 2, Κουριέ 4, Μέιγ 3, Μίνιγκ 1, Μίτσελ 13 (1), Μποχάτσικ 20 (3), Καβαλιέρ 9 (2), Έντι 26 (4), Λάνσντοουν 10 (2), Ουντάνοχ 17.
ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Τζόουνς 18, Γ. Καμπερίδης 5 (1), Ογκμπέιντε, Ρούμογλου 3 (1), Τολιόπουλος 18 (6), Χριστοδούλου 5 (1), ΝτιΛέο 14 (4), Καμαριανός, Λοβ 10 (1), Μάντζαρης 2, Ρίβερς 3 (1).

Επιμέλεια: Πάνος Γαλάνης