Πολλά κρίμα για τον Ολυμπιακό, που κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα των σούπερσταρ, ηττήθηκε όμως στις λεπτομέρειες στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 79-78.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, «πλήρωσαν» αρχικά την τρίτη περίοδο, που διέφερε… χιλιόμετρα σε σχέση με τις υπόλοιπες τρεις στο αμυντικό κομμάτι, ενώ στην παράταση, οι λεπτομέρειες έκριναν την έκβαση του παιχνιδιού, αφού και οι δύο ομάδες, κράτησαν την ψυχραιμία τους στη «ρωσική ρουλέτα» των ελευθέρων βολών, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να «πληρώνει» τα χαμένα ριμπάουντ.

Ξεχώρισε για τους νικητές ο Νίκολα Μίροτιτς, που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Σλούκας είχε 14, και ο Φαλ 11, με 8 ριμπάουντ, σε ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι πίσω από τα 6.75 (20% 5/24, έναντι 23% 6/26).

Το ματς:

Με τις δύο ομάδες να «δαγκώνουν» στην άμυνα, το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν αρκετά χαμηλό, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με τον Φαλ (4-6). Δύο τρίποντα από Σλούκα και Ντόρσεϊ, έφεραν τους «ερυθρολεύκους» στο +7, διαφορά που διατήρησαν μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (10-17).

Μετά από πέντε περίπου λεπτά σπάνιας αστοχίας στη δεύτερη περίοδο, αλλά και «ατσαλένιων αμυνών», η Μπαρτσελόνα μείωσε στο καλάθι με τον Ντέιβις (18-20). Ο ΖανΣαρλ ήταν αυτός που «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες επιθετικά, με τον Βεζένκοφ πίσω από τα 6.75, να επαναφέρει τη διαφορά στους επτά. Ο Λαπροβίτολα μείωσε από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα και έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-32.

Έπειτα από 12(!) άστοχες προσπάθειες πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, οι Καταλανοί ευστόχησαν σε δύο σερί με τους Μίροτιτς και Κούριτς και πέρασαν μπροστά μετά από 23 λεπτά αγώνα (35-34). Με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει πετύχει μόλις δύο πόντους σε έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα επτά πόντων, το οποίο διατήρησαν μέχρι και ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Σλούκας και Φαλ μείωσαν στους δύο, ωστόσο, Χίγκινς και Λαπροβίτολα πρόσθεσαν δύο ακόμη τρίποντα και έκαναν το 55-47.

Η τελευταία περίοδος έφερνε αρκετά στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, με το επιμέρους σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο να είναι 3-5. Βεζένκοφ και Μάρτιν μείωσαν στο καλάθι, καθώς η Μπαρτσελόνα έμεινα για επτά ολόκληρα λεπτά στους τρεις πόντους. Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε με τρίποντο, ενώ ο Βεζένκοφ ένα λεπτό πριν το τέλος, έφερε σε θέση «οδηγού» τους «ερυθρόλευκους» (65-67). Ο Κούριτς με δύο εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, έφερε και πάλι ισορροπία στο παιχνίδι και έστειλε το ματς στην παράταση.

Όλη η παράταση εκτυλίχθηκαν κυρίως στη «ρουτίνα» των ελευθέρων βολών. Αρχικά οι «μπλαουγκράνα» πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (75-70). Μάρτιν και Σλούκας μείωσαν στον πόντο, ενώ ο Ντόρσεϊ έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες, είκοσι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Οριόλα επίσης με βολές, στα 7.6 έφερε «τούμπα» τη κατάσταση, ο Σλούκας αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι ο Ολυμπιακός γνώρισε «πικρή» ήττα στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78 (παρ.)

Διαιτητές: Μεντί Ντιφαλά, Καρμέλο Πατέρνικο, Γκίτις Βίλιους

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Χέιζ 2, Μαρτίνεζ, Οριόλα 7, Σμιτς, Καλάθης 9, Χίγκινς 11, Γιοκουμπάιτις 2, Κούριτς 9, Λαπροβίτολα 7, Μίροτιτς 22, Καϊσέντο.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντόρσεϊ 12, Φαλ 11, Λαρεντζάκης 6, Λούτζης, Γουόκαπ 6, Ζαν-Σαρλ 5, Μάρτιν 2, ΜακΚίσικ 10, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 12

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ