Ήττα στο… νήμα υπέστη ο Προμηθέας στην Πάτρα, βλέποντας το ρεκόρ του στον Β’ όμιλο του EuroCup να υποχωρεί στο 2-7.

Οι Αχαιοί «έπεσαν» με το τελικό 68-71 απέναντι στη Βαλένθια, για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους Ισπανούς να υποχρεώνουν την ελληνική ομάδα στην τέταρτη διαδοχική ήττα της. Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» βελτίωσαν σε 7-3 το ρεκόρ τους, συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφής.

Η αμυντική και επιθετική καθίζηση του Προμηθέα στο φινάλε της αναμέτρησης, έριξε στον… κάδο των απορριμμάτων την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε η ελληνική ομάδα για 36 λεπτά και η οποία έφερε την υπογραφή του Δημήτρη Αγραβάνη (22π., 7/9δ., 1/1τρ., 5/5β.).

Οι Αχαιοί επέστρεφαν στη διεκδίκηση της νίκης, «χτυπώντας» διαρκώς μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκαν στο +5 (57-52). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρήκε και το περιφερειακό σουτ στον… επίλογο του αγώνα, ο Αγραβάνης συνέχισε να «τρυπάει» την αντίπαλη άμυνα και οι γηπεδούχοι έγραψαν στο 37΄ στο 68-61.

Ωστόσο, ο Προμηθέας κατέβασε τον… γενικό στον εναπομείναντα χρόνο και δέχθηκε καταστροφικό σερί 0-10, βλέποντας τη Βαλένθια να παίρνει ένα σπουδαίο «διπλό» με 68-71, το οποίο διαμορφώθηκε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Ρέι προσπάθησε να στείλει από τα 6.75 το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε στην εκπνοή.

Εκτός του Αγραβάνη, διψήφιοι ήταν και οι Κέντρικ Ρέι (15π.), Τρέβις Σίμπσον (13π.), ενώ από τους Ισπανούς έλαμψε ο Μάικ Τόμπι με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λεζκάνο, Ραντόικοβιτς, Βαν Ντε Μπρόεκ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Ρέι 15 (2), Γκραντ 6, Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 22 (1), Γκίκας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 13 (3), Άντριτς 2.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιμιτρίεβιτς 10, Πουέρτο 8 (1), Φεράντο, Βαν Ρόσομ 9 (2), Τόμπι 22, Μπρεσάν, Χιμένεζ 7 (1), Χέρμανσον 6, Λαμπεϊρί 9 (1)